TÜAD Tüm Sektörü Kucaklıyor mu?

 

Sevgili Researcher Okuyucuları sektör hakkında önemli bilgilere yer veren ve gerek müşteri gerekse servis sağlayıcıları için yol gösterici olmayı ve sektördeki tüm oyuncuları kapsamayı ve sektörün gelişimine pozitif katkıda bulunmayı kendisine görev edinmiş bir basın yayın organı olarak bu sayımızda araştırma çalışmalarının en önemli unsurları olan Anadolu Araştırmacılarına kulak vermek ve onların sorunlarını dinlemek istedik.

 

Özellikle sektörümüzün tek temsilcisi ve çatı kuruluşu olan TÜAD’ın kendilerine vermiş oldukları desteklerin neler olduğunu ve bunlardan memnuniyetlerini öğrenmek istediğimiz bu sayımızda maalesef “bir dokunduk bin ah işittik”.

 

İşte, hem Anadolu hem de İstanbul’da yerleşik araştırma firmalarının TÜAD Hakkında düşünceleri:

 

 

TÜAD, Üye Firmaları Sadece Üye Aidat Zamanı Geldiğinde Hatırlayan Bir Dernek

 

TÜAD’a 2011 ile 2015 yıl arasında 4 yıl boyunca üye kaldım. Bu süre zarfında TÜAD’ın saha hizmetleri veren firmaları çok destekleme taraftarı olmadığını gördüm. Verdikleri eğitim ve seminerlerin kaliteyi arttırıcı olmadığını düşünüyorum. Ayrıca verilen eğitimlerin çoğunun bedeli saha hizmeti veren firmaların karşılamayacağı kadar pahalı.

 

Yıl sonunda aidat ödeme zamanım geldiği için, hatırlanan bir firma olmak istemediğim için bu kurumdan ayrıldım. TÜAD’ın firmamıza ne maddi ne de manevi bir katkısının bulunmadığını ve sektörün gelişmesine önayak olucu projeler geliştirme çabası içinde olmadığını gördüm. Üye olduğum 4 yıl boyunca bana hiçbir proje teklif talebi göndermeyen TÜAD ayrılacağımı söylemem üzerine birkaç projeyi bana yönlendirmeye başladı ancak bu sefer de ben bunu kabul etmedim.

 

 

 

TÜAD, Bir Parçası Olmaktan Dolayı Kendimizi Değerli Hissettiğimiz Bir Kurum Değildir

 

Biz ileri düzeyde araştırma teknikleri kullanan ve mevcut araştırma metotlarının geçmişte kaldığını artık daha ileri tekniklerin kullanılması gerektiğini söyleyen bir firma olarak bu söylemlerimizin bu camia içinde kabul görmeyeceğini düşünüyoruz. Dolayısıyla içinde kendimizi değerli hissetmeyeceğimiz bir kuruma ne bir katkı vermek ne de bu kurumdan bir katkı görmek istiyoruz. Bu nedenle TÜAD’ üyeliğimizi de geçtiğimiz yıl sonlandırdık.

 

Ancak sektör oyuncularının bir takım sorunlar yaşadığının da farkındayım. Böyle bir durumu hissedenler bir şekilde kurumu renöve etmek için çalışmalar içine girebilirler.

 

 

 

TÜAD’ın Saha Firması Olarak Benim Sorunlarıma Çözüm Bulacağına İnanmıyorum

 

TÜAD’a üye olan firmalar ağırlıklı olarak İstanbul Merkezli Araştırma Firmaları ve Saha firmalarıdır. TÜAD’ın talep ettiği üyelik aidatı bizler için aşırı yüksektir. Bu kadar yüksek aidat almalarına rağmen seminer adı altında vermiş olduğu eğitimlerden de çok yüksek ücretler talep etmektedirler.  Ana amacı sektörü ve sektör oyuncularını geliştirmek olan bir kurumun böyle bir hizmeti üyelerinden almış olduğu aidatlarla belki cüzi katkı paylarıyla vermeleri gerekirdi.

 

Ayrıca sektör derneği olan TÜAD’ın İstanbul dışında Anadolu’da bulunan araştırma ve veri toplama firmalarına ulaşarak onların sorunlarını dinleme ve çözüm bulma noktasında etkin olması beklenir ancak bugüne kadar bu yönde bir yaklaşımlarının olduğunu görmedik. Kişisel kanaatim yaşamış olduğumuz sorunların çözülmesi için en iyi çare saha firmalarının kendi örgütlülüğünü yaratmasıdır.

 

 

 

TÜAD Yaptırım Gücü Olan Bir Kurum, Bir ODA değil

 

Aslında sektörde önemli iş yapan ancak TÜAD üyesi olmayan birçok araştırma firması var ancak ben kişisel olarak sektöre standart getiren bu türden bir çatı kurumun olmasının gerektiğini düşünüyorum. Şu anda sektörde bulunan tek çatı kurumunun TÜAD olduğunu düşünüyorum. Bununla birlikte daha iyi çalışan ve yaptırım gücü olan başka bir STK olursa elbette o zaman sektörün gelişimi ve ilerlemesi daha farklı olabilir.

 

 

 

 

 

 

TÜAD, Üyelik Şartıyla İlgili Tüzüğüne Koyduğu Yıllık 250.000 Amerikan Doları Gelir Beyan Etme Maddesi İle Derneğin Belli Bir Kesimin Elinde Kalmasını Hedeflemektedir.

 

TÜAD tüzüğüne koymuş olduğu yıllık 250.000 Dolar gelir beyan etme maddesiyle sadece belli birkaç firmanın derneğe üye olmasını sağlamıştır.  Anadolu’da faaliyet gösteren firmaların bu şekilde bir gelir elde etmesi ve bunu belgelemesi mümkün olmadığı gibi TÜAD’ın Anadolu’da faaliyet gösteren firmalara yönelik onları kapsayıcı ve geliştirici bir hedefinin de olduğunu düşünmüyorum.

 

Bence şu anda sektörün tek STK’sı olan TÜAD’ın sektör oyuncularının önüne engeller koymak yerine tümünü kapsayıcı bir rolü ve hedefi üstlenmesi lazım.