Gıda Devlerinin Perakendecilerden Beklentileri Belli Oldu

 

Nestle, Danone, Pınar ve Dardenel’in CEO’ları ve Yönetim Kurulu Başkanları, sektördeki sorunların çözümü için perakende zincirlerinin gıda üreticileriyle işbirliği yapması gerektiğini vurguladı. Nestle Türkiye CEO’su Felix Allemann, Danone Türkiye CEO’su Laurent Boissier, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili İdil Yiğitbaşı, Dardanel Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen gibi isimlerin katıldığı yuvarlak masa toplantısında, sektörün gündemindeki sorunlar tartışıldı. Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili İdil Yiğitbaşı, “Türkiye’de mesafeler çok uzun ve ürünlerin raf ömrü kısa. Çok önemli iade sorunu var. Herkes topu birbirine atıyor” şeklinde konuştu.

 

Dardanel Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen ise “Perakende kanalındaki zincirlerin marjlarının fiyatlara olumsuz yansıması önemli” dedi. Nestle CEO’su Felix Allemann ise şöyle konuştu:

 

“Uzun raf ömrü yerine tüketiciye çok daha kısa sürelerde sevkiyat ve satış yapılmasının yollarını bulmak gerekiyor.” Danone Türkiye Genel Müdürü Laurent Boissier ise stok yönetimi alanında iyileştirme yapmak için birçok alan bulunduğuna dikkat çekti.

2020’De Tüm Samsung Ürünleri ‘Nesnelerin İnterneti’ne

Bağlanacak

 

Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarına yönelik yeni ürünlerini Samsung MENA Forum’da tanıtan Samsung, 2020 yılı itibarı ile tüm ürünlerinin nesnelerin internetine bağlanmasını hedefliyor.

 

Samsung, her yıl olduğu gibi bu yıl da CES Tüketici Fuarı’nda tanıttığı yeni ürünlerini, bölgelere yönelik düzenlediği özel etkinliklerle tanıtıyor. 16 Şubat tarihinde Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarına yönelik Antalya’da düzenlediği Samsung MENA Forum etkinliğinde yeni ürünler görücüye çıktı. Dünyada 6’ncısı, Türkiye’de ise 3’ncüsü düzenlenen etkinlikte Samsung, CES’de ilgi gören SUHD televizyonun yanında giderek akıllı hale gelen ev cihazlarını da sergiledi. Açılış konuşmasını yapan Samsung Ortadoğu ve Kuzey Afrika Başkanı Choong Ro Lee, makinelerin birbiri ile iletişim kurarak akıllı sistemler yarattığı ‘Nesnelerin İnterneti’ anlayışının hali hazırda Samsung’un Ar-Ge çalışmalarının kalbinde yer aldığını belirterek, “Şu anda tüketicilerde nesnelerin internetine dahil olabilecek güçte birçok cihaz bulunuyor. Bu cihazları nesnelerin internetine dahil eden unsurlar sensör işleme teknolojisi ve bağlanabilirlik. 2020 itibarı ile Samsung ürünlerinin hepsi nesnelerin interneti içinde bir cihaz olacak” dedi.

Garanti Bankası Tarafından Yayınlanan iGaranti, Kendi Alanında Google Onaylı İlk Google Glass Bankacılık Uygulaması Oldu

 

Google Glass’ın resmi internet mağazasında yerini alan iGaranti uygulaması, Türkiye’den kabul edilen ilk yazılım olmanın yanı sıra dünya çapında da Google tarafından onaylanan ilk Google Glass bankacılık uygulaması oldu. Türkiye’de Google Glass’ın resmi olarak satışa başlamamasına rağmen geliştirilen bankacılık uygulaması, erken bir adım olarak kullanıcıların da takdirini topladı.

 

iGaranti uygulaması ile Garanti Bankası müşterileri hesaplarını gözlerinin önüne getirerek kontrol edebiliyor ve işlem yapabiliyor. Google’ın sesli komut özelliği ile çalışan uygulama ile hesap durumu, kredi kartı limiti gibi verilere ulaşılabiliyor. Uygulama ayrıca kullanıcının bulunduğu bölgedeki piyasa bilgileri, döviz kurları ve alışveriş fırsatlarını görüntülüyor.

Garanti’nin Google Glass bankacılık uygulaması iGaranti ile kullanıcılar hesap hareketlerini bildirim olarak görebiliyor, belirlenen harcama limitini aşıp aşmadıklarını görüntüleyebiliyor.

 

Uygulama mağazasında yerini alan dünyanın ilk Google Glass bankacılık uygulaması iGaranti ile Garanti, dünyanın en büyük bankalarından daha önce giyilebilir teknoloji alanına adım atmış oldu.

19. Araştırma Zirvesi  26-27 Nisan 2016 Tarihlerinde Gerçekleşiyor!

 

Türkiye Araştırmacılar Derneği (TÜAD) tarafından geleneksel olarak gerçekleştirilen Araştırma Zirvesinin konsepti bu yıl  “İlham Yolculuğu”  olarak belirlendi.

 

19uncusu gerçekleştirilecek olan zirve 26-27 Nisan 2016 tarihlerinde İstanbul’daki Hilton Conrad Oteli’nde yapılacaktır. Duyurusunun yapıldığı ilk günde 21 sponsorluk kategorisinden en önemli 4 sponsorluğun “Alındı” ibaresiyle açıklanan sponsorluk dosyasında ana sponsorluğun 60.000 TL karşılığında ÇAYKUR’a satıldığı belirtildi.

 

Katılımcı Bedeli’nin Derneğe üye olan kişi ve kurumlara 1.000 TL, üye olmayanlara ise 1.150 TL olarak belirlenen organizasyondan 300.000 TL’si sponsorluktan olmak üzere enaz 700.000 TL gelir elde edilmesi bekleniyor.

Renault Hafif Ticari Araçta Pazar Payını Büyüttü

 

Renault Grubu 2015 yılında global hafif ticari araç pazarında satışlarını yüzde 12,4 arttırdı ve pazardan 3,76 pay alarak bir kez daha güçlü bir performans sergiledi.

 

Avrupa’da yüzde 11,4 büyüyen pazarda Renault, hafif ticari araç satışları yüzde 16,9 artış kaydetti. bu da ilave 29,000 ara satışı anlamına geliyor. Bu performans 0,71 puan artışı ile yüzde 15 Pazar payını yansıtıyor.

 

Renault, Avrupa’da 18 yıldır ard arda hafif ticari araç lideri. Avrasya Bölgesi’nde ise markanın pazar payı 1,71 puanlık artışla yüzde 8 oldu. Bundaki en büyük etken Renault’nun bölgedeki ana pazarı Türkiye’deki satışların yüzde 80 artması oldu.

Bölgesel liderlikten üst düzey küresel oyunculuğa Renault Grubu küresel açıdan 2015 senesinde hafif ticari araç pazarında güçlü bir yıl geçirdi. Grubun satışları yüzde 12,4’lük artışla 387 bin adede erişti. Üstelik bu artış toplam pazarda yüzde 6,3’lük gerilemeye rağmen (Kuzey Amerika hariç) gerçekleşti.

Pazarlama Kraliçesi

 

ABD’de NPD Group tarafından gerçekleştirilen bir araştırmada, pazarlama alanında en güçlü isimler sıralanırken, listenin zirvesinde ünlü şarkıcı Rihanna yer aldı.

 

Rihanna’nın zirvede yer almasında, geçtiğimiz yıl Dior ve Puma gibi markalarla yaptığı işbirliğinin önemli rol oynadığı ifade edildi. Listenin ikinci sırasında Beyonce yer alırken, üçüncülüğü Ne-Yo ve Usher paylaştı. 1000’den fazla ünlü ve 2 bin 500’den fazla markanın yer verildiği araştırmada, ünlülerin alıcılar üzerindeki pozitif algısı incelendi.

Google’ın Bulut Gelirleri 2020’de Reklam Gelirlerini geçecek

 

San Francisco’da düzenlenen Structure konferansının konuşmacılarından olan, Google‘ın teknik altyapılardan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Urs Hölze, şirketin 2020 hedefleri için önemli açıklamalarda bulundu.

 

Google‘ın ana gelirinin reklam olduğunu hatırlatan Urs Hölze bu durumu önümüzdeki 5 yıl içerisinde değiştirmek istediklerini söyledi. Google’ın bulut tabanlı servislerinin gelirlerinin, reklam gelirlerini 2020 yılında geçmesini planladıklarını aktardı. Buradaki ana hedeflerinin ise Google’ın bir “bulut” şirketi olması olduğunu belirten Hölze, piyasadaki mevcut rekabetten de çekinmediklerini söyledi.